Zaznacz stronę

Maseczka

Podstawa czy bullshit?

 

Coś mi się ostatnio nie zgadza w rozumowaniu ludzi na szczycie… 

Kodeks pracy zmusza pracodawcę do ochrony zdrowia pracownika i – jeśli dobrze to interpretuję – do wpływania na pracowników, by ich współżycie społeczne w miejscu pracy było zgodne z zasadami.
Z drugiej strony rządowa strona mówi o tym, że:
– osoba zarażona może nie mieć objawów, ale może zarażać innych
– kontakt z osobą zarażoną (ale może nie mieć objawów, więc skąd mam wiedzieć, że jest zdrowa?) naraża mnie na zarażenie (a w pracy chcąc nie chcąc mamy kontakt z innymi, twarzą w twarz, rozmawiamy itd.)

Jeśli nie mamy jak sprawdzić czy ktoś jest zarażony lub nie… to pracodawca naraża zdrowie pracownika?
Z jednej strony wirusowi można “zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze”, więc zakłady pracy nakupiły mydła i żeli antywirusowych, dezynfekują co się da, wietrzą pomieszczenia, każą pracownikom pilnować zasad higieny i pilnują, by ci pilnowali jej u reszty…
…ale z drugiej strony “według dostępnej wiedzy naukowej transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową”. Dlaczego więc nikt nie zmusza ludzi do noszenia maseczek? Nie jest to podstawa w aktualnej sytuacji? Trochę od dupy strony do tego podchodzimy jako kraj…

Do tego prawo zabrania zgromadzeń powyżej dwóch osób. To prawo nie dotyczy jednak zakładów pracy – tam nie ma “zgromadzeń”. I tu powstaje pytanie… czy kogoś nie pojebało? Z moich obserwacji wynika, że w wielu przypadkach istnieje większe ryzyko zarażenia się w miejscu pracy niż poza nią. W pracy można mieć kontakt z dużą ilością ludzi, a w życiu prywatnym już nie. Gdzie tu sens i logika? Po co izolować ludzi w domach, jeśli w pracy mogą zarażać na lewo i prawo, bo tam “prawo im zezwala”? Absurd.

Mój wniosek jest następujący – ludzie to debile. Nie ci z rządu, nie ci z telewizji, nie ci żyjący obok. Wszyscy (no, prawie). Rząd wymyśla jak obejść kryzys gospodarczy, telewizja zasypuje nas statystykami, sąsiedzi uczą się jak myć ręce. I NIKT NIKOGO NIE ZMUSZA DO NOSZENIA MASECZKI – czy to na zakupach czy w miejscu pracy. Wszyscy mają cię głęboko w dupie, ważne żeby kryzys nie był za duży. Jak przywrócić gospodarkę do życia wiemy, ale jak przywrócić ludzi – już nie.
Zamiast “spłaszczyć” ilość zachorowań w czasie i czekać na lek/szczepionkę to izolujemy ludzi… którzy w końcu wyjdą z domów. I czy mogą znów się zarazić? Czy mogą nadal zarażać? Cholera wie!
Ważne, że jesteś w pracy. Nieważne, że możesz umrzeć. Hajs musi się zgadzać, a twoja śmierć to tylko słupek w statystykach wieczornych wiadomości. Jebać takie rządy i jebać taki kraj. Świat się zmieni. Oby ludzie się w końcu obudzili i mieli udział w nadchodzących zmianach, bo to oni są prawdziwą siłą.

 

*

 

KODEKS PRACY
OBOWIĄZKI PRACODAWCY I PRACOWNIKA

Rozdział 1 – Obowiązki pracodawcy
Art. 94.
4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
10) wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego

 –

WWW.GOV.PL/WEB/KORONAWIRUS

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jest to około 5 dni (WHO zastrzega, że informacje te mogą być akutalizowane, w miarę spływania danych). Natomiast u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Niestety osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia.

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?
– Pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut.
– Prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Czym jest koronawirus?
Jest to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.

Według dostępnej wiedzy naukowej transmisja wirusa odbywa się głównie drogą kropelkową.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *